Jak chránit plavky před chlórem

Ať už si koupíte plavky jakékoliv kvality, vždy se setkáte s tím, že pokud přijdou do styku s chlórem jejich životnost se bude zmenšovat. U kvalitních plavek lze očekávat životnost delší, naopak u méně kvalitních plavek bude jisté, že materiál začne ztrácet dříve. Nejčastějším problémem styku plavek a chlóru je blednutí barev. Ovlivnit tento fakt, lze několika způsoby.

Nejdříve je nutné vyhýbat se takovým místům, kde je výskyt chlóru nejvyšší. Svoji roli hraje také četnost a frekvence koupání, teplota vody a samozřejmě materiál použitý na výrobu plavek. Samozřejmě je blbost koupit si plavky a kvůli chlóru se nekoupat, životnost můžete prodloužit pravidelných oplachováním a mytím. Rutinní práce, která by se měla opakovat po každé koupeli dokáže udržet vaše plavky barevné a konzistentní.

Pánské či dámské plavky, které jsou využívány převážně v chlorovaných bazénech vydrží kolem 1 sezóny.

Jak chránit plavky před chlórem?

  1. Po každé koupeli plavky opláchněte od chlorované vody, například pod sprchou ještě dříve, než se chlór začne dostávat do tkaniny, kterou následně poškodí.
  2. Vždy po 2 až 3 dnech je dobré plavky vyprat pořádně pod tekoucí studenou vodou.
  3. Plavky je důležité nechat schnout přírodně. Pokud urychlíte schnutí například umístěním plavek do sušičky, účinky chlóru se projeví mnohem více.

Fakta, která bychom měli vědět o plavkách

Je dobré vědět některá fakta. Například taková, že dámské a pánské plavky vyrobené z polyesteru jsou mnohem odolnější proti chlóru než nylon. Možná spoustu z vás myje plavky pod tekoucí teplou vodou. To je chyba. Teplá voda totiž působí na chlór mnohem citlivěji a ten poté svoje účinky vrací a to v podobě deformace vlákna, střihu a pružnosti obleku. Plavky umívejte pouze pod studenou tekoucí vodou.


Přispějte do diskuse